Vyberte stranu

Pýtate sa, čo znamená ekologická svadba? Ekológia a udržateľnosť sú pojmy, ktoré aktuálne asi najviac rezonujú svetom módy. Týkajú sa však aj prístupu k strave, domácnosti, či cestovaniu. Udržateľný životný štýl sa stáva odpoveďou v každodennom živote pre čoraz viac ľudí. Ani veľká udalosť akou je svadba, by z tohto smeru nemala byť vylúčená.

Veľké eventy môžu byť zdrojom veľkého jednorazového odpadu a plytvania vašich finančných, materiálnych alebo ľudských zdrojov. Zorganizovať si vlastnú svadbu udržateľne je pritom jednoduchšie ako si myslíte. Čo teda zahŕňa ekologická svadba? Poradím vám, k akým častiam svadby sa dá pristúpiť šetrnejšie a zároveň prežiť štýlový zážitok.

Zásnuby – kde ekologická svadba začína

Každá svadba začína požiadaním o ruku. Spôsobov ako a kde môžu zásnuby prebehnúť je mnoho, ale prsteň s “kamienkom” zvykne byť súčasťou väčšiny z nich. Skúste pri výbere zásnubného prsteňa zmeniť uhol pohľadu a nazrite do tvorby lokálnych šperkárov alebo dizajnérov šperkov. Prstienok si tak môžete nechať vytvoriť na mieru, z materiálov s overeným pôvodom a v originálnom dizajne.

Ak ste odvážnejší, vsaďte na ručne vytvorený šperk z alternatívneho materiálu ako je napríklad betón alebo živica s kúskami zlata, či striebra. Šetrným riešením môže byť darovať jednoduchú obruč, ktorá už bude plniť úlohu svadobnej obrúčky. Ak sa chcete inšpirovať novými možnosťami, zabehnite do niektorého z concept storov s lokálnou módou. Tam nájdete tvorbu viacerých tvorcov naraz.

Plánovanie svadby

Naplánovať svadbu nie je jednoduchá záležitosť. Či už sa rozhodnete pre menšiu alebo väčšiu svadbu, váš svadobný “to-do-list” nebude veľmi odlišný. Predtým, ako podľahnete (pred)svadobnému stresu, skúste sa na chvíľu zastaviť a držte sa určitej jednoduchosti. Zamyslite sa, čo je pre vás na vašej svadbe to úplne najdôležitejšie. Čo chcete, aby si z nej vaši najbližší najviac zapamätali a na to sa pri prípravách zamerajte. Ak chcete napríklad vašim hosťom ponúknuť „gastro“ zážitok, investujte viac času do výberu miesta a cateringu na úkor hľadania toho najlepšieho floristu.

Tiež sa zamyslite, čo skutočne na vašej svadbe potrebujete a čoho sa viete vzdať. Môžete si tak ušetriť značnú mieru tlaku, že každá časť vašej svadby musí byť nákladná a top. Veľa času a stresu vám vie ušetriť aj svadobný konzultant/ koordinátor, ktorý zmýšľa kreatívne. Pomôže vám nájsť riešenia a dodávateľov, ktorí budú v rámci vášho rozpočtu a ktorí budú zároveň lichotiť nastavenému konceptu svadby. Hľadajte však takú „pravú ruku“, ktorá bude vaše potreby riešiť individuálne a nie katalógovo. 

Miesto na svadbu a catering

Jedno z najdôležitejších rozhodnutí pri plánovaní vašej (ekologickej) svadby je miesto, kde sa bude svadba konať. Ak nemáte o mieste od začiatku jasnú predstavu a chcete pri výbere prihliadať aj na istú dávku ekológie, zamyslite sa najprv nad ideálnou lokáciou. Tá by mala zohľadňovať odkiaľ sú hostia zo strany nevesty a ženícha. Od toho sa odvíja, ako ďaleko na svadbu pozvaní hostia pocestujú a koľko z nich bude musieť byť niekde ubytovaných. Ak by ste si vybrali lokáciu úplne mimo bydliska väčšiny hostí, bude to vás a vašich hostí stáť viac energie aj prostriedkov. Šetrnejším riešením môže byť naopak vybrať miesto v okolí bydliska väčšiny zo svadobčanov.

Druhým veľmi dôležitým faktorom pri výbere miesta je ponuka samotného menu, či dodávateľa cateringu. Miesto väčšinou predurčuje možnosti stravovania. Nebojte sa zaujímať o kvalitu a pôvod surovín, z ktorých sa bude variť vaše svadobné menu, vegetariánske/vegánske možnosti jedálnička, či spôsob narábania s odpadom daného dodávateľa. Vedeli ste, že niektorí cateringoví dodávatelia na Slovensku už obstarávajú suroviny štýlom zero waste

Jedlo a nápoje

Ako som už naznačila v predchádzajúcom odstavci, výber miesta ide ruka v ruke s kvalitou jedálnička. Hlavné svadobné menu však nie je jediné, čo na vašej svadbe budete servírovať. Rozhodnúť sa budete musieť aj o večernom bufete, torte a koláčoch a samozrejme alko a nealko nápojoch. Tu je dôležité dobre odhadnúť množstvá, ktoré objednáte na jednu osobu. Nenechajte sa strhnúť obavou, že nebude čo jesť alebo piť a o počtoch skúste premýšľať striedmejšie.

Ak ponúknete bohatý večerný bufet a za ním budete krájať svadobnú tortu, na polnočnú kapustnicu vašim hosťom už veľa miesta nezostane. Vyhnete sa tak zbytočnému kráteniu svadobného rozpočtu a neskôr plytvaniu s jedlom. Svadobných koláčikov sa odporúča objednať 4-5 ks na osobu. Ak si chcete byť istí, že sa popri svadobnej torte skonzumuje celý “sladký bar”, skúste uvažovať o menšom počte na osobu. Všetko však závisí od toho, akí sú vaši hostia jedáci:). 

Pozvánky vs. svadobný web

Už niekoľko rokov koluje svetom tendencia meniť papier za online komunikáciu. Súhlasili by ste s tým aj v prípade svadobných oznámení? Aj napriek tomu, že produkcia oznámení a tlačovín na svadbu je jednorazová záležitosť, a teda nie veľmi eko, papier je stále magická záležitosť. Skúste ho však vnímať o niečo viac luxusne a dobre si premyslite počet kusov vytlačených oznámení aj ostatných tlačovín.

Ak zvažujete vytlačiť rezervu, dobrá miera je maximálne 10% nad požadovaný počet výtlačkov. Tiež zvážte, či by sa pozvanie ku svadobnému stolu mohlo dopísať priamo na oznámenie. Pre tých, ktorých pozývate len na obrad, pripravte druhú verziu oznámenia. Do hry však vstupuje aj čiastočná alebo úplná zámena tlačenej pozvánky za online verziu, ktorú môžete rozposlať e-mailom. Ak chcete rozpovedať viac o vašom príbehu a zásnubách, vsaďte na vlastnú svadobnú web stránku. Vytvoriť si ju môžete zadarmo napríklad na portáli withjoy.com alebo si ju nechajte vytvoriť na mieru hoci aj od nás.

Kvety a výzdoba

Kvetinové a iné svadobné dekorácie neodmysliteľne patria ku každej svadbe. Dotvárajú jedinečnú atmosféru a sprostredkovávajú vašim hosťom nezabudnuteľný zážitok. Ako však pristúpiť ku kvetinovej svadobnej výzdobe o niečo viac ekologicky? Opäť sa môžete zamyslieť nad počtom alebo veľkosťou kvetinových aranžmánov. Tiež sa rozhodnite, ako s kvetmi naložíte na druhý deň po svadbe. Je to síce extra práca, ale kvety z aranžmánov si môžete čiastočne nechať na druhý deň zozbierať do malých kytíc. Tie buď rozdajte vašim hosťom alebo s nimi spravte radosť napríklad seniorom v domove dôchodcov.

Pred tým, ako si rezervujete vášho dekoratéra, či floristu sa tiež zaujímajte o pôvod kvetín, spôsob ich aranžovania a sezónnosť kvetov. Preferujte kvetinára, ktorý pracuje s kvetmi z lokálnych alebo dokonca vlastných zdrojov a nepracuje s florálnou penou (florex). Zamyslite sa tiež nad možnými alternatívami k čerstvým kvetom. Môžu to byť črepníkové kvety, ktoré po svadbe rozdáte vašim hosťom alebo to, čo vám dá voľná príroda. A čo tak farebná jedlá výzdoba svadobných stolov plná ovocia alebo koláčov? Kreativite sa medze nekladú, vaše svadobné stoly však určite nenechajte prázdne.

Šaty a doplnky

Pri výbere svadobných šiat a doplnkov sa riaďte jednoznačným pravidlom. Nekúpte si nič, čo už po svadbe nevyužijete. Platí to predovšetkým pri hľadaní topánok, šperkov alebo ženíchovho obleku. Topánky skúste najprv nájsť vo vašom vlastnom šatníku. Ak sú dostatočne zachovalé, elegantné a pasujúce k zvyšku svadobného outfitu, nemáte čo riešiť. Ak budete kupovať nové, zavítajte skôr do bežných obchodov s módou a vyberajte kvalitnú obuv, ktorú budete nosiť ešte dlho po svadbe. Skúste sa vyhnúť kúpe bielych svadobných lodičiek, ktoré si už nikdy neskôr neobujete. Pred voľbou svadobných šiat si prečítajte náš článok k udržateľným svadobným šatám.

Náušnice, náhrdelník alebo čelenku opäť hľadajte vo vlastnej alebo maminej šperkovnici. Ak nenájdete, znova sa vyberte do concept storov s lokálnou módou. Veľkým otáznikom zostáva pre mňa závoj, keďže ten po svadbe už nevyužijete. Je to však tradičný a krásny prvok, ktorého je škoda sa vzdať. Ak sa preňho rozhodnete, skúste si ho kúpiť z druhej ruky a doplniť ho vlastným handmade prvokom. Ak si kúpite úplne nový, posuňte ho sestre, kamarátke alebo ho ponúknite na predaj. 

Darčeky a želania

Zvažujete rozdávanie darčekov pre hostí, ako poďakovanie za účasť na vašej svadbe? Prikláňam sa k názoru, že dostatočným prejavom vďaky je samotné pozvanie zdieľať s vami váš veľký deň. Ak na malých pozornostiach predsa len trváte, darujte niečo, čo bude pre vašich hostí užitočné. Handmade mydlo alebo domáci džem. Šikovné môže byť aj rozdanie kvetinovej výzdoby. Ak sa rozhodnete pre dekorácie napríklad s črepníkovými kvetmi, nech sú zároveň pozornosťou pre vašich hostí.

Čo sa týka svadobných darov pre vás, prípadne gratulačných kvetov, aj tu je menej viac. Určite sa zhodneme, že vďačným svadobným darom je finančný príspevok, za ktorý si kúpite, čo potrebujete. Elegantný spôsob, ako vysloviť vaše želanie je napríklad prostredníctvom svadobnej web stránky. Tam môžete aj svadobných hostí poprosiť, aby vám namiesto gratulačných kvetov priniesli napríklad novú knihu. Ďalšou možnosťou je nechať vašich hostí prispieť drobnou sumou na dobrú vec.

Zdá sa vám zorganizovať svadbu ekologicky zložité? Ak sa rozhodnete zakomponovať do vašich svadobných príprav aspoň jeden z uvedených tipov, vyhrali ste. Cieľom teraz totiž nie je vytvoriť si dodatočný stres striktným sledovaním pravidiel. Príprava svadby s udržateľnými prvkami by mala vychádzať z vášho doterajšieho životného štýlu a ísť vám prirodzene. Len vtedy budete mať z vynaloženej snahy dobrý pocit. Myslíte si, že ekologická svadba je pre vás dobrou odpoveďou, ale na zakomponovanie udržateľných možností si sami netrúfate? Obráťte sa na mňa, rada vám s naplánovaním vašej (eko) svadby pomôžem.

ČÍTAJTE ĎALEJ

Svadba plná dizajnu

Svadba plná dizajnu

Svadobným témam a štýlom sa medze nekladú. Na slovenských svadbách vidíme pestrú paletu štýlov od vintage, rustikálneho, boho, moderného, extravagantného, glamour, vidieckeho, industriálneho či romantického. Tieto klasické svadobné témy každoročne obohacujú svadobní...

Ako vyrobiť svietniky na svadbu len z 2 materiálov

Ako vyrobiť svietniky na svadbu len z 2 materiálov

Jemné svetlo sviečok je neodmysliteľnou súčasťou každej svadobnej hostiny. Umiestnite ho do niekoľkých svietnikov podľa štýlu vašej svadby. Svietniky na svadbu si buď prenajmite od svojho dekoratéra, alebo si ich jednoducho vyrobte. Dodáte tým vašej svadbe originálny...