Vyberte stranu

Mnoho budúcich neviest (a ženíchov) sa spolieha na to, že si vlastnú svadbu zorganizujú svojpomocne. Málokto si však uvedomuje, že svadba je veľký event, ktorý by mal riadiť svadobný koordinátor. Spolupracuje na ňom veľa dodávateľov, ktorých je potrebné vzájomne zladiť a zabezpečiť plynulý priebeh dňa. Len vtedy môže svadobný deň prebehnúť podľa vašich predstáv. Ak si na koordináciu svojej svadby trúfate sama, určite to nakoniec zvládnete. S veľkou pravdepodobnosťou si však po svadbe poviete „druhýkrát by som do toho sama nešla“.  Ak stále váhate, či k plánovaniu vašej svadby prizvať svadobného koordinátora, tu je 5 argumentov, ktoré vás presvedčia.

1. Každý event potrebuje manažéra

Či sa rozhodnete pre menšiu alebo väčšiu svadbu, pri jej organizácii vás čaká nespočetne veľa úloh. Ak ste sa na to všetko podujali sama, môžete sa kľudne nazývať eventovou manažérkou. Vaša práca začne prvými e-mailmi svadobným dodávateľom a vyvrcholí koordináciou svadobného dňa. Na starosti budete mať časový harmonogram, sledovanie príchodu dodávateľov a usmerňovanie, kde sa majú zložiť, zapojiť alebo kde je chladnička, či zásuvka. Nevyhnete sa otázkam, kedy má začať uvítací drink, podávanie svadobného menu, či krájanie torty.

Odsledujete si aj ďalšie body programu ako hádzanie kytice, mladomanželský kvíz alebo čepčenie. Zároveň predpokladajte, že všetko nepôjde úplne podľa plánu a vy budete musieť reagovať na vzniknuté situácie. Musíte sa jednoducho rozhodnúť, či chcete byť nevesta alebo na vlastnej svadbe pracovať na plný úväzok ako svadobný koordinátor.

2. Čo sa može pokaziť?

Zavrite oči a predstavte si vaše vysnívané svadobné ráno. Cítite pocit neopísateľného šťastia a neskutočne sa tešíte na tie krásne momenty, ktoré vás dnes čakajú. Všetko ste dopredu dohodli a teraz sa už chystáte na výdatné raňajky. V tom vám začne zvoniť telefón. Na miesto svadby prišla vaša dekoratérka, ale bohužiaľ sa nemôže dostať do sály. V tom vám príde SMS, že kapela dostala defekt a bude meškať s príchodom o jednu hodinu, no snáď sa stihnú rozložiť k svadobnému obradu.

A v takomto chaose to môže ísť až do obradu, prípadne aj po ňom. Toto zažiť určite nechcete. Aj keď s jednotlivými dodávateľmi dopredu všetko odkomunikujete, môžu nastať nepredvídateľné situácie, ktoré bude potrebné riešiť až v deň svadby. Presuňte celý tento stres na vášho svadobného koordinátora, ktorý je na krízové situácie zvyknutý. A vy môžete pokračovať s tými raňajkami.

3. Svadobný koordinátor dohliadne na detaily

Zorganizovať svadbu zahŕňa myslenie na mnoho detailov, ktoré musia byť v správny čas na správnom mieste. Kto by neobdivoval tie harmonicky pôsobiace svadby, kde jednotlivé vizuálne elementy hrajú dokonalú symfóniu. Teraz hovorím predovšetkým o zladení výzdoby svadobného obradu, svadobných stolov, tlačovín, výzdoby sladkého baru, či svadobnej torty.

Niekedy všetky tieto časti svadobného dizajnu zabezpečuje jeden dodávateľ, ako napríklad svadobná agentúra. Veľakrát však ide o spoluprácu viacerých tvorcov a vtedy je potrebné komunikáciu medzi nimi skoordinovať a v deň svadby dohliadnuť na inštaláciu celého dekoru. Ak si chcete byť istá, že všetko bude podľa vašich predstáv, poverte tým vášho koordinátora. Ten už na všetko za vás dohliadne.

4. Vaša svadba je iná ako ostatné

Aj keď si na vašu svadbu objednáte skúsených dodávateľov, neznamená to, že všetky veci pôjdu ako po masle. Každá svadba je iná. Líši sa práve tým, ako ju chcete a nechcete zažiť vy. Niekto chce už prípitok poňať vo veľkom štýle a nalievať toľko pohárov, koľko hostia vypijú. Ďalší pár naopak preferuje, aby mu hostia o niečo dlhšie vydržali a počet úvodných pohárikov chce obmedziť.

Preto nestačí predpokladať, že je niečo automaticky dané. Všetky vaše preferencie je potrebné dopredu s vašimi dodávateľmi odkomunikovať. Ideálne písomne. Samozrejme nebudete počas svadby mávať niekomu pred tvárou vaším emailom. Na to je na svadbe k nezaplateniu svadobný koordinátor, ktorý dá pozor, aby sa scenár vášho vysnívaného dňa naplnil.

5. Druhý pokus sa nekoná

Určite poznáte ten pocit, keď robíte niečo prvýkrát. Možno sa s veľkým nadšením pustíte do pečenia koláča, ktorý ste ešte nikdy nepiekli. Dodržíte celý postup, a predsa nemáte na tanieri taký výsledok, aký sľuboval obrázok. Rovnako to môže dopadnúť s koordináciou vašej svadby. S receptom to môžete skúsiť znova, ale na zorganizovanie vášho veľkého dňa máte väčšinou len jeden pokus.

Spoľahnite sa radšej na skúsenosti svadobného koordinátora, ktorý si už celým procesom opakovane prešiel. Dokáže predvídať, odporučiť vám detaily, na ktoré by ste sama neprišla alebo vás odhovoriť od nie celkom šťastných nápadov. Jednoducho vám dodá istotu, že to čo spoločne napečiete bude chutiť vám aj vaším hosťom. A to na prvú.

Keď svadobný koordinátor na svadbe nechýbal

“Vždy som bola presvedčená, že našu svadbu naplánujem a skoordinujem sama. Dnes, keď viem, ako rýchlo svadobný deň ubehne, som nesmierne vďačná, že som ti zverila celkovú koordináciu našej svadby a mohla som si tak dovoliť úplne vypustiť stráženie programu a dohadovanie sa s dodávateľmi. Mala som tak priestor si vlastnú svadbu užiť, zabávať sa a byť so svojím mužom, deťmi, rodinou a priateľmi.”, takto zneli po svadbe slová našej nevesty Zuzky. Na jej svadbe sme mali na starosti okrem dekorácií a kvetinovej výzdoby aj koordináciu celého dňa pre 119 hostí a 23 detí. Jej celú recenziu si prečítajte tu.

Ak chcete byť aj vy takáto spokojná a bezstarostná nevesta, napíšte mi email alebo zavolajte. Rada vám s koordináciou vašej svadby pomôžem.

Adela

ČÍTAJTE ĎALEJ

Svadba plná dizajnu

Svadba plná dizajnu

Svadobným témam a štýlom sa medze nekladú. Na slovenských svadbách vidíme pestrú paletu štýlov od vintage, rustikálneho, boho, moderného, extravagantného, glamour, vidieckeho, industriálneho či romantického. Tieto klasické svadobné témy každoročne obohacujú svadobní...

Ako vyrobiť svietniky na svadbu len z 2 materiálov

Ako vyrobiť svietniky na svadbu len z 2 materiálov

Jemné svetlo sviečok je neodmysliteľnou súčasťou každej svadobnej hostiny. Umiestnite ho do niekoľkých svietnikov podľa štýlu vašej svadby. Svietniky na svadbu si buď prenajmite od svojho dekoratéra, alebo si ich jednoducho vyrobte. Dodáte tým vašej svadbe originálny...