Vyberte stranu

Návrhárka Veronika Kostková tvorí jedinečné svadobné šaty na mieru pre nespútané bohémky, ale aj moderné mestské princezné. Dizajn jej šiat sa vyznačuje istým minimalizmom, ale zároveň nápaditosťou. Jej ateliér sídli v Trenčíne. S Veronikou som sa porozprávala o aktuálnej svadobnej situácii. Prezradila, ako teraz vyzerá chod jej ateliéru a akú emóciu môže mať intímny svadobný obrad. 

Veronika, ako aktuálne vyzerá chod tvojho ateliéru a komunikácia s nevestami?

Nevesty sa snažím orientovať na jesenné, prípadne zimné termíny, kedy je pre mnoho ľudí v tomto odvetví “hluché obdobie” a tým si vieme vzájomne pomôcť. Zároveň však potrebujem pokryť chod ateliéru, takže som musela hľadať alternatívu. Situáciu riešim aktuálne asi ako väčšina ľudí, ktorí vedia šiť. Šijem ochranné rúška pod iniciatívou “Pomôž rúškom” s možnosťou zakúpenia rúška pre zdravotníka, prípadne domovy sociálnych služieb, ktorá aspoň základné pokrýva naše náklady.

Ako teraz v tvojom ateliéri pokračujú skúšky svadobných šiat a konzultácie? 

Zatiaľ čakám na to ako dopadnú predbežné opatrenia, určite nechcem klientky ani seba vystavovať nebezpečenstvu. Konzultácie jesenných svadieb zatiaľ vybavujem formou videohovorov. Ale skúšanie tak žiaľ neviem riešiť, takže opäť len čakám, čo sa stane. Moja práca mi však veľmi chýba a teším sa na to, kedy sa jej opäť budem môcť naplno venovať.

Ako by si nevestám odporúčala postupovať, ak majú svadbu naplánovanú v sezóne jar/leto 2020?

Ja pevne verím, že letné svadby budú už v plnom prúde. Jarné žiaľ zrejme budú musieť byť preložené na iné termíny. Stále sa snažím motivovať nevesty na jesenné a zimné svadby. Viem, že väčšina neviest túži po vonkajších letných svadbách, ale zimné svadby majú svoje čaro. Určite ich netreba zaznávať. Takisto, ak trvajú na sobáši v tomto období, nech ho kľudne absolvujú, svadba ako taká nemusí byť v jeden deň. Obzvlášť čo sa týka civilných obradov. 

Minulý rok som zažila svadbu mojej najlepšej kamarátky. Civilný obrad mali len v kruhu blízkych a svadbu ako takú mali o dva mesiace neskôr. Mali na nej obrad, kde ich oddávali kamaráti a naozaj som nikdy nič emotívnejšie nezažila. Napríklad v Amerike je to bežná vec. U nás ešte „intímny svadobný obrad“ nie je zvykom, ale naozaj je krásne, keď k vám prehovára niekto kto je s vami od začiatku vášho vzťahu. Má to úplne inú emóciu. Aj to je cesta na zváženie.

Vidíš nejaké pozitívum v tejto situácii a čím pozitívnym by si povzbudila nevesty?

V tejto situácii asi vidím výhody len v rámci uvedomenia si vďaky za tie každodenné “samozrejmosti“. Uvedomenie si pokory, vlastnej existencie, ohľadu voči ostatným. Z hľadiska “biznisu” a nielen toho svadobného, to bude mať určite negatívny dopad. Takže v tomto smere je naozaj ťažké hľadať na tejto situácii niečo dobré. Čo je ale veľmi milé, je sledovať súdržnosť ľudí, ktorá tu predtým akoby chýbala. Verím, že táto chvíľa zomkne ľudské a partnerské vzťahy a spraví ich silnejšie.

Rozhovor je súčasťou článku „Aké kroky odporúčajú svadobní dodávatelia, ak sa vaša svadba zrušila pre pandémiu“.

ČÍTAJTE ĎALEJ

Svadba plná dizajnu

Svadba plná dizajnu

Svadobným témam a štýlom sa medze nekladú. Na slovenských svadbách vidíme pestrú paletu štýlov od vintage, rustikálneho, boho, moderného, extravagantného, glamour, vidieckeho, industriálneho či romantického. Tieto klasické svadobné témy každoročne obohacujú svadobní...

Ako vyrobiť svietniky na svadbu len z 2 materiálov

Ako vyrobiť svietniky na svadbu len z 2 materiálov

Jemné svetlo sviečok je neodmysliteľnou súčasťou každej svadobnej hostiny. Umiestnite ho do niekoľkých svietnikov podľa štýlu vašej svadby. Svietniky na svadbu si buď prenajmite od svojho dekoratéra, alebo si ich jednoducho vyrobte. Dodáte tým vašej svadbe originálny...